LSGH HS Delegation Wins Big at the WSC 2017 Athens Global Round

July 26-32 JHS and SHS delegates flew home victorious from Athens, Greece having won over 280 medals and 4 trophies from the recently concluded World Scholar’s Cup 2017 Athens Global Round, held from the 18th to the 23rd of July.

The Athens round is the second of the three ‘Global Rounds’ to be held this year by the World Scholar’s Cup, an academic organization whose events have attracted delegations from over 50 countries from around the globe since its inception in 2007.
Most of the ceremonial portions of the round were held at the Megaron Athens International Conference Centre while the academics mainly transpired at the Costeas-Geitonas School in the Greek province of Attica. The delegates were also able to socialize and take a well-earned break from the academic side of the competition through such activities as the Scholar’s Scavenge held around Acropolis Hill and the Parthenon, Scholar’s Social at Dora Stratou Theater, and the Scholar’s Ball in Intercontinental Athens.

The entire Lasallian delegation, comprised of teams of three that were segregated by age into the Junior and Senior divisions, claimed a total of 284 medals and 4 trophies amidst competition from 1,800-some-odd delegates hailing from 40 different countries. The delegates not only had to answer the Scholar’s Challenge, a 120-item multiple choice exam on the 6-subject curriculum spanning from myths to statistics, artichokes, and more, but also had to survive three rigorous rounds of debate, a session of collaborative essay writing, and the Scholar’s Bowl, a team-based event where time is precious and all the subjects are interconnected.
It just goes to show that Lasallians can reach far and achieve great things even when faced with great odds and even greater competition—that truly where there’s grit there’s also excellence.

Above all, it goes without saying that the entire endeavor would not have been as successful as it was nor as fun as it was without the help and guidance of the teachers that the delegates have come to know as their second mothers: Mrs. Karen Anne Beltran and Dr. Evangeline Panganiban. Excellent students need excellent teachers, and they have done well in being such. Not to be forgotten are Miss Gello Marie De Jesus and her debate team, who are mostly alumni of Batch 2017, who have given precious inputs in training the delegates into being sharp public speakers.

Truly, this is how you end the season – with a championship to boot! Such is LSGH’s brand of excellence. Animo La Salle!

WORLD SCHOLAR’S CUP GLOBAL ROUND

Athens, Greece
July 18-23
Summary of Awards – Junior Division

  1. KONRAD ANTONI ROMERO, 10J
    Scholar’s Bowl – Gold
    Writing Champions – Gold

    Scholar’s Challenge
    Arts – Gold
    Social Studies – Gold
    History – Gold
    Literature – Gold
    Special Area – Gold
    Overall Scholar’s Challenge – Gold

    Top Writing Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Champion Scholar in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Gold
    Champion Team Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  2. ROBIN JACOB L. TRABALLO, 10G
    Scholar’s Bowl Team – Silver
    Individual Debate – Silver

    Scholar’s Challenge:
    Social Science – Silver
    Science – Silver
    Special Area – Silver
    Overall Scholar’s Challenge – Silver

    Team Debate – Gold
    Team Collaborative Writing – Silver
    Team Scholar’s Challenge – Gold
    Top Team Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Team – Gold

  3. JUAN ALFONZO P. DACUMOS, 10E
    Scholar’s Bowl – Silver

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver
    History – Gold
    Science – Gold
    Special Area – Gold
    Overall Scholar’s Challenge – Gold

    Team Debate – Gold
    Team Collaborative Writing – Gold
    Team Scholar’s Challenge – Silver
    Champion Scholar Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Silver
    Champion Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  4. GABRIEL M. DITCHING, 10J
    Top Writing Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Champion Team Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
    Scholar’s Bowl – Gold
  5. PAOLO JOSE TAINO, 10E
    Scholar’s Bowl – Silver
    Top Debater – Gold
    Writing Champion – Gold

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver
    History – Silver
    Science – Silver
    Overall Scholar’s Challenge – Silver

    Top Debate Team – Gold
    Top Writing Team – Gold
    Top Challenge Team – Gold
    Top School Scholar – Silver
    Champion Scholar in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Gold
    Champion Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  6. JOEMARI VICTOR BURGOS, 10B
    Writing Champion – Gold

    Scholar’s Challenge
    Social Studies – Silver
    History – Gold
    Literature – Silver
    Special Area – Silver
    Overall Scholar’s Challenge – Gold

    Champion Scholars in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Gold
    Scholar’s Bowl – Gold
    Team Debate – Silver
    Team Collaborative Writing – Gold + Trophy
    Team Scholar’s Challenge – Silver
    Champion Teams in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  7. MELVIN PARK, 10D
    Debate Champion – Gold
    Collaborative Writing Champion – Gold
    Scholar’s Bowl – Gold
    Team Debate – Silver
    Team Collaborative Writing – Gold + Trophy
    Team Challenge – Silver
    Champion Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
  8. ZACHARY GABRIEL VILELA, 10E
    Collaborative Writing Champion – Gold

    Scholar’s Challenge
    Social Studies – Gold

    History – Silver
    Literature – Silver
    Science – Gold
    Overall Challenge – Silver
    Champion Scholar in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Silver
    Scholar’s Bowl – Gold
    Team Debate – Silver
    Team Collaborative Writing – Gold + Trophy
    Team Challenge – Silver
    Champion Teams in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team -Gold

  9. ENZO VITTORIO SALAZAR, 8J
    Top Debater – Silver

    Scholar’s Challenge
    Arts – Gold
    History – Silver
    Literature – Silver

    Top Debate Team – Silver
    Top Collaborative Writing Team – Silver
    Scholar’s Bowl Champion – Silver
    Overall Champion Team – Silver

  10. FELIPE JOAQUIN AGONCILLO, 9D
    Top Debate Team – Silver
    Top Collaborative Writing Team – Silver
    Scholar’s Bowl Champion – Silver
    Overall Champion Team – Silver
  11. KYAN WILL PAMPOLINA, 8D

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver

    Top Debate Team – Silver
    Top Collaborative Writing Team – Silver
    Scholar’s Bowl Champion – Silver
    Overall Champion Team – Silver

  12. THADDEUS ANDI BROTO, 9D
    Scholar’s Bowl Champion – Silver
    Top Debater – Gold
    Writing Champion – Gold
    Top Debate Team Gold
    Top Collaborative Writing Team – Gold
    Top Challenge Team – Silver
    Champion Scholar in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Silver
    Champion Teams in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
  13. DOMINIK FRANCO DELA PENA, 10H
    Top Writing Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Champion Team Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
    Scholar’s Bowl – Gold
  14. MIKKO ANTON SANTOS, 10J
    Scholar’s Bowl – Silver
    Debate Champion – Gold

    Scholar’s Challenge
    Special Area – Silver

    Top Debate Team – Gold
    Top Collaborative Writing Team – Silver
    Top Challenge Team – Gold
    Overall Champion Scholar – Silver
    Top Team in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Team – Gold

  15. CHRISTIAN JAVIER ROMERO, 10J
    Scholars Bowl Champion – Silver
    Collaborative Writing Champion – Silver

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver
    Social Studies – Gold
    History Challenge – Gold
    Science – Gold
    Special Area – Gold
    Scholar’s Challenge Overall – Gold

    Top Debate Team – Gold 350
    Top Collaborative Writing Team – Silver
    Top Challenge Team – Gold 350
    Champion Scholar in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Scholar – Silver
    Champion Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

WORLD SCHOLAR’S CUP GLOBAL ROUND

Athens, Greece
July 19-24
Summary of Awards – Senior Division

  1. BUAN, JASPER RYAN, 11C
    Scholar’s Bowl – Silver
    Individual Debate – Silver
    Writing Champion – Gold

    Scholar’s Challenge
    Arts – Gold
    Social Studies – Gold
    History – Gold
    Literature – Gold
    Science – Gold
    Special Area – Gold

    Overall Scholar’s Challenge – Gold & Trophy
    Team Debate: Silver
    Team Collaborative Writing – Gold
    Top Challenge Team: Gold
    Top Scholar (Top Scholar of the LSGH Senior Division) – Gold
    Top Scholar of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Scholar – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  2. CARPO, NICHOLAS PATRICK, 12A
    Scholar’s Bowl – Silver
    Individual Debate Champion – Silver
    Collaborative Writing Champion – Silver

    Scholar’s Challenge
    Social Studies – Silver
    History – Gold
    Literature – Gold
    Special Area – Gold
    Overall – Gold

    Top Debate Team – Silver
    Top Writing Team – Gold
    Top Challenge Team – Gold
    Top Scholar of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Scholar – Silver
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  3. NAVARRO, REINIER, 10I
    Scholar’s Bowl – Silver
    Team Debate – Silver
    Team Collaborative Writing: Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
  4. UYGUANCO, JOAQUIN RAFAEL H., 12F
    Scholar’s Bowl – Gold

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver
    Social Studies – Gold
    History – Gold
    Literature – Silver
    Science – Silver Scholar’s
    Special Area – Gold

    Overall Scholar’s Challenge – Gold
    Top Challenge Team – Silver
    Top Scholar in Southeast Asia – Silver
    Top Team in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Team – Silver

  5. MERCADO, ANTONIO JOAQUIN, 12I
    Scholar’s Bowl – Gold
    Top Challenge Team – Silver
    Team Debate – Silver
    Top Scholar of Southeast Asia – Silver
    Top Team of Southeast Asia – Silver
    Champion Team – Silver
  6. TAN, KEVIN BRIAN 12C
    Scholar’s Bowl – Gold
    Top Challenge Teams – Silver
    Top Team in Southeast Asia – Silver
    Overall Champion Team – Silver
  7. JORDAN, AEMOH MARIO, 11K
    Scholar’s Bowl – Gold

    Scholar’s Challenge
    Arts – Gold
    Social Studies – Silver
    History – Gold
    Literature – Gold
    Science – Silver
    Special Area – Silver
    Overall – Gold

    Top Debate Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Top Scholar in South East Asia – Gold
    Overall Champion Scholar – Gold
    Top Team in South East Asia – Trophy + Gold
    Overall Champion Team – Gold

  8. PAMFILO, AURELIO MIGUEL, 11D
    Scholar’s Bowl – Gold
    Top Debate Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Top Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
  9. VILLEGAS, JULIO GERARDO, 12D
    Scholar’s Bowl – Gold

    Scholar’s Challenge
    Social Studies –Silver
    History – Silver

    Top Debate Team – Silver
    Top Challenge Team – Silver
    Top Team in Southeast Asia – Gold and Trophy
    Overall Champion Team – Gold

  10. SARMIENTO, IOSEF RAPHAEL, 12J
    Scholar’s Bowl – Gold + Trophy
    Individual Debate – Silver

    Scholar’s Challenge
    Arts – Silver
    Special Area – Silver

    Team Debate: Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  11. MAÑALAC, ALEJANDRO NICOLAS, 12I

    Scholar’s Challenge
    History – Silver

    Scholar’s Bowl – Gold with trophy
    Individual Debate – Gold
    Team Debate – Gold
    Top Team in Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold
    12. ORTIZ, JOHN DAVID, 12I
    Scholar’s Bowl – Gold + Trophy
    Top Debate Team – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Gold

  12. TUMANG, CARL BENEDICT, Batch 2017 Alumnus

    Scholar’s Challenge
    Science – Silver

    Collaborative Writing – Gold
    Individual Debate – Silver
    Top Scholar of Southeast Asia – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Silver

  13. MIRANDA, JOHN ANDRE, 12G
    Collaborative Writing – Gold

    Scholar’s Challenge
    Social Studies – Gold

    Top Team of Southeast Asia – Silver

  14. LAPUS, ROBIN KYLE, 12J
    Individual Debate Champion – Silver
    Top Debate Team – Gold
    Top Writing Team – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Silver
  15. CARBALLO, JOSE ANTONIO, 12K
    Individual Debate – Gold
    Collaborative Writing – Gold

    Scholar’s Challenge
    Literature – Silver

    Top Debate Team – Gold
    Top Collaborative Writing Team – Gold
    Top Scholar of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Scholar – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold
    Overall Champion Team – Silver

  16. REYES, JACOB WILHELM, 12K
    Individual Debate – Silver
    Collaborative Writing – Gold
    Top Debate Team – Gold
    Top Collaborative Writing Team – Gold
    Top Scholar of Southeast Asia – Gold
    Top Team of Southeast Asia – Gold

Overall Champion Team – Silver

01

Senior Division at the Parthenon

02

WSC Organizers and Hosts:Burch Wang, Joseph Willard “Joga” Harr, Chauncy Lo, Izzie Hahn & Alpaca-in-Chief, Daniel Berdichevsky in Greek God Costumes

03

Juniors Division after the Awarding Ceremony

04

Seniors Division after the Awarding Ceremony

05

LSGH Delegation at Delphi